Strona główna | Kontakt

Strona zrealizowana we współpracy ze Spectrum Marketing © 2019

SOLIDUM Kaczmarek Sp. J.

WARSZAWA * BEŁCHATÓW * J. GÓRA

Jak zmieniło sytuację frankowiczów orzeczenie TSUE?

Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej 3 października 2019 roku wydał przełomowy wyrok. Otworzył nowe możliwości wyjścia z trudnej sytuacji wszystkich osób, które mają kredyt hipoteczny we frankach szwajcarskich. Czego dotyczy wyrok i jakie są jego konsekwencje?

Sytuacja osób, które zdecydowały się na kredyt we frankach była niepokojąca. W tragicznej sytuacji znaleźli się klienci banków zobowiązani do spłaty kolejnych rat, które nie zmniejszały ich długu. Jednak wiele się zmieniło w październiku 2019 roku, kiedy to Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej wydał niezwykle ważny wyrok. Jak zmienia to sytuację frankowiczów?

Czego dotyczył wyrok?

W październiku 2019 roku Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej wydał wyrok, który może stanowić podstawę do dochodzenia swoich praw. W swoim wyroku TSUE potwierdził, iż banki zawarły w treściach oferowanym kredytobiorcą umów, klauzule niedozwolone (abuzywne). Wszakże wiele osób wybrało kredyt we frankach ze względu na liczne zapewnienia o korzyściach. Część osób twierdzi, że banki niejasno sformułowały zasady spłaty. Inni twierdzili, iż kredyt we frankach był jedyną propozycją od banku – na kredyt w złotówkach nie mieli zdolności kredytowej. Zadłużenia pojedynczych klientów sięgają kilkuset tysięcy złotych, w większości były to kredyty hipoteczne. Jeden wyrok to ogromna nadzieja dla kilku milionów Polaków. TSUE podważył zapisy dotyczące indeksacji. Jasno uznał, iż jest to niezgodne z prawem i należy wyeliminować te postanowienia kredytowe.

Jakie możliwości otwiera wyrok przed frankowiczami?

Każda osoba, która wzięła kredyt walutowy po 2000 roku, może dochodzić swoich praw. Wyrok Trybunału Konstytucyjnego dotyczył jednostkowej sytuacji, jednak większość kredytów we frankach zawierała te same, albo podobne klauzule niedozwolone. Są one skonstruowane w sposób niezgodny z prawem, a więc można je podważyć w sądzie. Ten przełomowy wyrok otwiera ogromne możliwości dla osób, które zawarły umowę kredytową w obcej walucie gdyż sąd może unieważnić taki kredyt. Niestety ten wyrok nie odnosi się do wszystkich umów kredytowych. Oznacza to, iż każdy klient musi indywidualnie wystąpić ze swoją sprawą do sądu. Każdy przypadek jest jednak rozpatrywany osobno, a więc należy odpowiednio się przygotować do rozprawy. Wymagana jest dokładna analiza podpisanych dokumentów, wykazanie istnienia klauzul niedozwolonych oraz ustalenie strategii. Każda instytucja finansowa miała swoje wzory umów, niekoniecznie o tej samej formie. Zatem ubieganie się o unieważnienie umowy kredytowej może nie być łatwe, potrzebna jest profesjonalna pomoc prawnicza. Wyrok TSUE to przełom, pokazuje, iż warto sądzić się z bankiem.

 

Spłaciłem już kredyt – czy mogę ubiegać się o unieważnienie kredytu?

Wiele osób zastanawia się nad tym, czy wyrok może być podstawą do sądzenia się z bankiem w sytuacji, gdy kredyt został już spłacony. Nie ma znaczenia to, że klient wciąż spłaca kredyt albo się z nim uporał i zapłacił ostatnią ratę. Jeśli umowa była skonstruowana w taki sposób, iż znalazły się w niej niedozwolone klauzule, to każdy ma prawo ubiegać się o weryfikację sprawy przez sąd. Każda umowa może zostać unieważniona lub istnieje możliwość odfrankowienia kredytu, ale tutaj ważne jest aby działać szybko gdyż roszczenie może ulec przedawnieniu. Dlatego warto jak najszybciej zająć się sprawą kredytu we frankach.

 

W jaki sposób rozwiązać problem kredytu we frankach?

 

Pierwszym krokiem będzie weryfikacja tego, czy kredyt frankowy rzeczywiście zawierał klauzule, które są niedozwolone. Warto w tym celu skonsultować sprawę z profesjonalistami, którzy mają doświadczenie w przypadku takich spraw. Zapraszamy do kontaktu każdego, kto podpisał umowę kredytową w obcej walucie. Sprawę zbadamy bezpłatnie.

 

Co można zyskać w sądzie?

Każdy frankowicz dzięki działaniom prawnym, podważającym klauzule niedozwolone, może wiele zyskać. Jedną z konsekwencji jest zwrot przez bank nadpłaty oraz ustalenie nowego kursu dla reszty kredytów. Możliwe jest również unieważnienie umowy kredytowej albo jej części.

 

Podsumowanie

Wyrok TSUE z października 2019 roku sprawił, że wielu frankowiczów zyskało nadzieję. Jeśli jesteś jedną z osób, które zawarły z bankiem umowę na kredyt we frankach, to odezwij się do nas. Bezpłatnie przeanalizujemy Twoją sprawę, zbadamy dokumenty i zaproponujemy możliwe rozwiązania.

 

odszkodowania za obniżenie wartości nieruchomości
18 czerwca 2020