Strona główna | Kontakt

Strona zrealizowana we współpracy ze Spectrum Marketing © 2019

SOLIDUM Kaczmarek Sp. J.

WARSZAWA * BEŁCHATÓW * J. GÓRA

Niezapłacone faktury klienta. Jak skutecznie dochodzić wierzytelności?

Nierzetelni klienci są prawdziwą zmorą każdego przedsiębiorcy. Długotrwałe zaleganie klientów z płatnościami znacznie utrudnia prowadzenie działalności. Skutki tego najbardziej odczuwają małe firmy, dla których każdy klient jest na wagę złota. Jak radzić sobie z klientami, którzy zalegają z zapłatą za faktury? W naszym obszernym artykule przedstawiamy kolejne kroki działania, które mają na celu sprawne i skuteczne odzyskiwanie długów.

Skuteczne regulowanie należności krok po kroku

Posiadanie własnej firmy wiąże się z poczuciem satysfakcji, dumą oraz możliwością dużego zarobku. Własna działalność oznacza jednak także ogromną odpowiedzialność oraz ryzyko, że będziemy mieli do czynienia z nierzetelnymi kontrahentami. Często nie sposób jest odróżnić uczciwego klienta od nieuczciwego. Nie da się przewidzieć, czy osoba która chce skorzystać z usług naszej firmy, nie będzie próbowała nas oszukać. Klienci którzy próbują wymigać się od płacenia zdarzają się praktycznie w każdej firmie. Najważniejsze to wiedzieć, jak należy właściwie postępować w takich sytuacjach.

Windykacja miękka (pozasądowa)

W przypadku przedłużających się zaległości w płatnościach, pierwszym krokiem działania jaki należy podjąć jest uświadomienie dłużnikowi, że termin spłaty minął i oczekujemy od niego pełnej zapłaty za faktury. Ważne jest, aby regularnie kontaktować się z dłużnikiem – osobiście, telefonicznie, bądź mailowo – przypominać o zaległościach i wzywać go do zapłaty. Na tym etapie można również poinformować klienta o ewentualnych konsekwencjach, z jakimi wiązałoby się dalsze niespłacanie zobowiązań. Bardzo istotne jest przy tym zachowanie możliwie neutralnych relacji ze swoim kontrahentem. Zbyt emocjonalne podejście do sprawy nie jest w tym przypadku dobrym pomysłem. W wielu przypadkach już samo wezwanie do zapłaty oraz wyraźna informacja o możliwych konsekwencjach braku płatności przynoszą oczekiwane rezultaty. Klient zostaje uświadomiony, że jego działania nie pozostaną bezkarne i czuje się zobowiązany do spłaty długów.

Innym możliwym krokiem który może zwiększyć skuteczność windykacji jest podejmowanie negocjacji mających na celu odzyskanie zadłużenia. Przykładowym rozwiązaniem jest zawarcie ugody umożliwiającej dłużnikowi spłatę długu w ratach lub z wydłużonym terminie. Taka ugoda jest skuteczną metodą w przypadku, kiedy klient niespodziewanie znalazł się w trudnej sytuacji finansowej i w związku z tym jednorazowe spłacenie całej sumy nie jest dla niego możliwe.

Windykacja sądowa i komornicza

W przypadku kiedy wszelkie metody windykacji miękkiej nie przynoszą oczekiwanych rezultatów, kolejnym krokiem jest windykacja sądowa. Polega ona na uzyskaniu sądowego nakazu, który zobowiązuje dłużnika do bezzwłocznej zapłaty należności, a w przypadku jej dalszego braku, umożliwia wszczęcie procesu windykacji komorniczej. Droga sądowa jest najskuteczniejszą metodą w sytuacjach, gdy klient nie reaguje na próby kontaktu i nie jest chętny do zawarcia ugody. O skuteczności przeprowadzenia procesu w dużej mierze decyduje właściwe przygotowanie oraz skompletowanie niezbędnych dokumentów dotyczących nieuregulowanych płatności.

Pomoc w zakresie windykacji należności

Dochodzenie roszczeń z tytułu zaległych należności bywa skomplikowanym i bardzo złożonym procesem. Na szczęście, nie zawsze musi kończyć się na drodze sądowej – duża część klientów decyduje się na spłatę zaległych faktur już w momencie, kiedy dowiedzą się o możliwych konsekwencjach dalszego zadłużenia.

Kancelaria Solidum posiada doświadczenie w skutecznym dochodzeniu roszczeń odzyskiwaniu długów. Podchodzimy do sprawy w kompleksowy sposób, począwszy od kontaktowania się z dłużnikiem oraz wezwania go do zapłaty, na postępowaniu sądowym kończąc. Podchodzimy do każdej sprawy w profesjonalny sposób z myślą o tym, aby zapewnić najwyższą efektywność.

Dlaczego warto skorzystać z pomocy kancelarii prawnej przy odzyskiwaniu długów?

Jako doświadczona kancelaria wiemy, jak czasochłonne i skomplikowane potrafią być sprawy związane z dochodzeniem roszczeń od nierzetelnych klientów. Już samo kontaktowanie się z dłużnikami wymaga czasu oraz dobrego przygotowania. Wielu dłużników posiada już wypracowane metody unikania spłaty, co może znacznie utrudniać oraz wydłużać proces odzyskiwania długów. W Solidum mamy doświadczenie w prowadzeniu różnego rodzaju spraw dotyczących klientów, którzy zalegają z płatnościami. Możemy pochwalić się wysoką efektywnością w zakresie dochodzenia wierzytelności zarówno w przypadku niewielkich, jak i dużych zobowiązań.

 

Niezapłacone przez klientów faktury nie muszą być dłużej Twoim problemem. Korzystając z pomocy naszej kancelarii, możesz liczyć na fachowe i kompleksowe poprowadzenie całej sprawy od A do Z. Dokładnie tłumaczymy każdy kolejny krok działania i dbamy o to, aby przebieg procesu był dla Ciebie zrozumiały i przejrzysty. Co istotne gwarantujemy również, że nie poniesiesz żadnych kosztów związanych z dochodzeniem roszczeń przed pozytywnym zakończeniem sprawy.

 

Unieważnienie umowy frankowej, a wynagrodzenie banku za korzystanie z kapitału
31 maja 2021