Strona główna | Kontakt

Strona zrealizowana we współpracy ze Spectrum Marketing © 2019

SOLIDUM Kaczmarek Sp. J.

WARSZAWA * BEŁCHATÓW * J. GÓRA

Unieważnienie umowy frankowej, a wynagrodzenie banku za korzystanie z kapitału

 

O sytuacji „frankowiczów“ zrobiło się szczególnie głośno po przełomowym wyroku TSUE dotyczącym umowy kredytowej państwa Dziubaków. To najgłośniejszy jak dotąd proces związany z kredytami frankowymi w Polsce. Kredyt zaciągnięty przez Państwa Dziubaków zgodnie z decyzją Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej został unieważniony. Sąd podkreślił abuzywny charakter umowy kredytowej oraz brak świadomości konsumentów w kwestii ryzyka, z jakim wiąże się spłacanie kredytu walutowego.

 

Cała ta sprawa spowodowała, że wiele osób spłacających niebotycznie drogi kredyt we frankach, zaczęła dochodzić swoich praw. Niektórzy konsumenci zaczęli interesować się kwestią unieważnienia kredytu. Przyjrzyjmy się, jak wygląda ten proces w praktyce. Na czym polega unieważnienie umowy kredytowej i jakie są tego konsekwencje?  

 

Kredyt frankowy- problem tysięcy Polaków

 

Decydując się na kredyt frankowy, nikt nie spodziewał się konsekwencji, jakie on przyniesie. Niespodziewany, gwałtowny wzrost kursu franka doprowadził do znacznego wzrostu rat kredytowych, w związku z czym osoby spłacające kredyt we frankach nagle znalazły się w bardzo trudnej sytuacji. Nie będąc w stanie spłacać wysokich rat, klienci banków zaczęli poszukiwać rozwiązań, które pomogłyby im poprawić swoją sytuację. Jednym z nich jest przewalutowanie kredytu na złotówki. Alternatywą jest unieważnienie całej umowy.

 

Oznacza ono całkowite uwolnienie się od umowy kredytowej. Jest to możliwe w przypadku, kiedy sąd dopatrzy się niedozwolonych zapisów w umowie i uzna ją za nieistniejącą.

 

Walcząc o unieważnienie kredytu, musimy zwrócić uwagę na związane z tym konsekwencje, a więc konieczność rozliczenia się z pożyczonych zobowiązań. Obowiązkiem kredytobiorcy jest zwrot otrzymanego kapitału, natomiast bank musi zwrócić swojemu klientowi wszystkie pobrane od niego sumy, wraz z naliczonymi odsetkami, prowizjami, opłatami z tytułu ubezpieczenia niskiego wkładu własnego itp.

 

Unieważnienie kredytu a wynagrodzenie dla banku

 

Sprawa państwa Dziubaków była dla „frankowiczów“ przełomowa, jednakże przyniosła dwojaki skutek. Z jednej strony, znaczna część kredytobiorców przekonała się, że batalia z bankiem może okazać się dla nich korzystna. Z drugiej strony banki, czując zagrożenie, zaczęły poszukiwać sposobów na ratowanie swojej sytuacji. Jednym z takich sposobów było informowanie klientów, którzy chcieli unieważnić umowę, o możliwości domagania się przez bank wynagrodzenia za bezumowne korzystanie z pożyczonego kapitału. Czy taka sytuacja rzeczywiście może się zdarzyć?

 

Unieważnienie umowy kredytowej nie oznaczałoby dla banku korzystnego wyroku. Nic więc dziwnego, że banki starają się nie dopuścić do takiego obrotu sprawy. Przyjrzyjmy się zatem, czy domaganie się wynagrodzenia za korzystanie z kapitału jest uzasadnionym działaniem i czy może zostać pozytywnie rozpatrzone przez sąd.

 

Wynagrodzenie dla banku wskutek unieważnienia umowy kredytowej

 

Według naszej opinii brak jest jakichkolwiek podstaw prawnych i praktycznych do żądanie przez bank wynagrodzenia za korzystanie z udostępnionego kapitału. Pomocnym w tej kwestii może być wyrok TSUE - sygn. C-301/18.

 

Jak unieważnić kredyt we frankach?

 

Podstawową kwestią mającą wpływ na to, czy kredyt może zostać unieważniony, jest abuzywny charakter umowy. Jeśli sąd uzna, że umowa zawiera niedozwolone klauzule, a klient nie został poinformowany o istniejącym ryzyku związanym ze wzrostem kursu, istnieją duże szanse na to, aby taką umowę unieważnić. Coraz więcej wygrywanych przez „frankowiczów“ spraw to najlepszy dowód na to, że pozwanie banku ma sens i przynosi rezultaty.

 

W kancelarii Solidum posiadamy bogate doświadczenie w tej dziedzinie. Wspieramy klientów posiadających umowę kredytową, doradzamy najkorzystniejsze rozwiązania i pomagamy przejść przez niekoniecznie łatwe procesy sądowe. Możesz liczyć na nasze profesjonalne wsparcie na każdym etapie. Kredyty frankowe są jedną z naszych specjalności!

 

W naszej kancelarii staramy się podchodzić do każdego klienta indywidualnie oraz z zaangażowaniem. Zależy nam na tym, aby znaleźć najkorzystniejsze rozwiązanie dla każdego klienta. Rzetelność oraz skrupulatne podejście do każdej sprawy to dla nas podstawa! Uważasz, że płacisz zbyt wysokie raty, a Twój kredyt frankowy opiera się na niedozwolonych klauzulach? Skontaktuj się z nami – pomożemy Ci rozwiązać problem kredytu frankowego!

Unieważnienie umowy frankowej, a wynagrodzenie banku za korzystanie z kapitału
09 października 2020