Strona główna | Kontakt

Strona zrealizowana we współpracy ze Spectrum Marketing © 2019

SOLIDUM Kaczmarek Sp. J.

WARSZAWA * BEŁCHATÓW * J. GÓRA

W jakich sytuacjach można ubiegać się o zwrot prowizji bankowej?

Spłacenie kredytu jest jak zrzucenie ogromnego ciężaru z pleców. Jeśli należysz do szczęśliwego grona osób, które spłaciły swoje zobowiązanie przed terminem, pamiętaj o tym, że możesz ubiegać się o zwrot naliczonej prowizji bankowej. W jaki sposób możesz sprawdzić, czy należy Ci się zwrot? Wszystkiego dowiesz się z naszego artykułu!

 

Kwota a koszt kredytu – jaka jest różnica?

 

Ubiegając się o kredyt możemy być zaskoczeni widząc, jak duża jest różnica pomiędzy sumą którą chcemy uzyskać od banku, a kwotą jaką mamy do spłaty. Skąd bierze się taka różnica? Na całkowity koszt kredytu składa się zwykle wiele elementów, w tym odsetki, podatki, prowizja bankowa, marża, a czasami również dodatkowe opłaty takie jak ubezpieczenie kredytu. Ostatecznie kosz kredytu znacznie przekracza kwotę, którą konsument otrzymał od banku.

 

Co to jest prowizja bankowa?

 

Jednym z elementów wchodzących w skład całkowitego kosztu kredytu jest prowizja bankowa. Jest to opłata naliczana przez bank za udzielenie kredytu. Zwykle prowizja bankowe pobierana przy wypłacie pożyczonej sumy bądź też jest doliczana do kapitału kredytu, co skutkuje wyższą kwotą miesięcznej raty i znacznie podwyższa całkowity koszt zobowiązania.

 

Zwrot prowizji bankowej w kredytach konsumenckich

 

Według wyroku Trybunału Sprawiedliwości UE z 19 września 2019 roku, w sytuacji kiedy konsument spłacił kredyt konsumencki przed czasem ustalonym w umowie, ma prawo do zmniejszenia całkowitej kwoty kredytu. Należy przy tym pamiętać, że kredyt konsumencki to taki, którego wartość nie przekracza 255 550,00 zł. Wyrok ten odnosi się również do prowizji, bez której bank w ogóle nie udzieliłby klientowi kredytu. Jaką sumę można odzyskać przy wcześniejszej spłacie zobowiązania? Zwrot prowizji jest uwarunkowany sumą kredytu a także terminem, w jakim konsument spłacił kredyt. Suma ta może wynosić kilka, a niekiedy nawet kilkanaście tysięcy złotych!

 

Odzyskanie zwrotu prowizji w przypadku kredytu konsumenckiego jest możliwe również w przypadku konsolidacji lub przeniesienia kredytu do innego banku. Jeśli kredyt został w całości spłacony przed określonym w umowie terminem i został zaciągnięty przez osobę fizyczną, możliwe jest ubieganie się o zwrot prowizji. Oczywiście dla banku taka sytuacja nie jest korzystna, dlatego żadna instytucja samodzielnie nie proponuje klientowi zwrotu, a nawet nieprzychylnie podchodzi do chęci wcześniejszej spłaty zobowiązania przez klienta. Na szczęście prawo stoi w tym przypadku po stronie konsumenta i gwarantuje mu możliwość spłaty kredytu przed terminem w każdym banku.

 

Sprawdź, czy należy Ci się zwrot prowizji bankowej

 

Odzyskanie prowizji bankowej należy się wielu konsumentom, którzy spłacili swoje zobowiązanie na długo przed terminem wyznaczonym w umowie. Dotyczy to zwłaszcza kredytów konsumenckich.

 

Sytuacje kredytobiorców są bardzo zróżnicowane i nie istnieje jedno uniwersalne rozwiązanie, które można zastosować w każdym przypadku. Dlatego w kancelarii Solidum podchodzimy do każdej sprawy indywidualnie i poszukujemy najlepszych rozwiązań dla każdego klienta. Skontaktuj się z nami – wspólnie sprawdzimy, jakie są możliwe działania w Twojej sytuacji i pomożemy znaleźć najkorzystniejsze dla Ciebie rozwiązanie.

 

kredyt frankowy, a zabezpieczenie powództwa
18 marca 2021